FAQ - wiedza na temat zaproszeń ślubnych

Zaproszenia na ślub — kiedy rozdawać?

Warto je wysłać co najmniej na 3-5 miesięcy przed ślubem. Gości zagranicznych należy zaprosić z większym wyprzedzeniem.

Jakie dane powinny znaleźć się na zaproszeniach ślubnych?

Na zaproszeniu musi znaleźć się informacja o uroczystości, imiona i nazwiska Państwa Młodych, imię i nazwisko adresata, data, godzina i miejsce ślubu i wesela, oraz to, czy zaproszenie dotyczy również osoby towarzyszącej. Mogą pojawić się też dodatkowe treści.

Jaki jest czas realizacji zamówienia zaproszeń ślubnych?

Przygotowanie projektu trwa do dwóch dni roboczych + czas nanoszenia ewentualnych poprawek. Druk zaproszeń wynosi od 5 do 15 dni roboczych. Przy usłudze Express zaproszenia są gotowe już po 3 dniach.

Jaka jest minimalna ilość zamówienia zaproszeń na ślub?

Minimalne zamówienie w karteria.pl to 20 sztuk zaproszeń ślubnych. Dotyczy to zarówno pierwszego zamówienia jak i ewentualnego domówienia dodatkowej ilości.

Zaproszenia ślubne - który model jest najchętniej wybierany w sklepie www.karteria.pl?

Pary Młode chętnie sięgają po zaproszenia ślubne Dust, Vanilla oraz Classy. Ich subtelny design harmonizuje z wieloma stylami ślubnymi. Powodzeniem cieszą się też Rose Gold Glamour oraz roślinne Modern Leaves.

Jak dobrać odpowiednie zaproszenie ślubne do charakteru naszej imprezy?

Warto, choć nie jest to konieczne, by zaproszenia stanowiły kompozycyjne dopełnienie całości aranżacji ślubnej. Zdaj się na nas, a na pewno zaproponujemy Ci zaproszenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Czy zaproszenie na ślub powinno być wypisane odręcznie, czy wydrukowane na drukarce?

Ręczne wypisywanie bywa efektowne, ale pracochłonne. Obecnie zaproszenia drukowane są całkowicie akceptowalne, a przy ich projekcie stosuje się często czcionki przypominające odręczne pismo. Oba warianty są dobre.

Czy warto dodać do zaproszeń ślubnych mapę dojazdu?

Mapa dojazdu nie jest konieczna, ale przyda się zwłaszcza starszym gościom, którzy nie korzystają z map online czy GPS.

W jakich przypadkach lepiej wręczyć zaproszenie na ślub osobiście, a w jakich przypadkach lepiej, żeby zaproszenie ślubne było wysłane pocztą?

Przyjęło się, że osobiste wręczanie zaproszeń to dobry zwyczaj w przypadku najbliższych oraz tych co blisko mieszkają. Dla gości mieszkających w większej odległości można zaproszenia wysłać pocztą, ale nie zaszkodzi, jeśli wykonacie też kurtuazyjny telefon do zaproszonych.

Czy można na zaproszeniu zaznaczyć, jaki prezent chciałaby otrzymać Para Młoda? Czy wypada oraz w jakiej formie można to zrobić?

Prezenty to delikatny temat. Według zasad savoir vivre nie powinno się o tym wspominać. Jeśli jednak komuś bardzo na tym zależy to warto zrobić to w jak najmniej rzucający się w oczy sposób – jako rebus lub proste zdanie. Odradzam zabawne wierszyki.

Zaproszenia na ślub — dlaczego estetyka ma tak duże znaczenie?

Jeśli zależy Wam na przygotowaniu pięknego ślubu i wesela, warto zadbać o każdy detal. Eleganckie zaproszenia ślubne podkreślają niezwykłość tej okazji. To swego rodzaju “kropka nad i”, wieńcząca Wasze przygotowania. Wybór eleganckich, ponadczasowych zaproszeń sprawi, że będziecie z nich zadowoleni i w dniu zakupu i po 10 latach gdy trendy się zmienią.

Zaproszenia ślubne — dlaczego warto kupić również kilka zapasowych?

Zachęcamy, by zamawiać o kilka zaproszeń więcej. W ten sposób unikniecie przykrych niespodzianek, jeśli jedno zaproszenie ulegnie uszkodzeniu, sytuacja rodzinna u kogoś się zmieni lub przypomni się ktoś niespodziewanie. Domówienie zaproszeń jest możliwe od 20 szt., więc płacicie wtedy sporo więcej i dodatkowo czekacie na realizację. Dodatkowo warto mieć jeden egzemplarz przygotowany dla fotografa do zdjęć detali.

Czy zaproszenie na ślub wysyłane gościom może być ciekawą pamiątką z własnego ślubu i wesela? 

Tak, szczególnie jeśli jest spersonalizowane nie tylko w treści ale też na przykład rysunkiem Waszego miejsca ślubu.

Co zrobić w przypadku wysyłania zaproszeń na ślub za granicę, do osób niemówiących po polsku — jak rozwiązać tę kwestię? Czy do zaproszenia można dołączyć kartkę z tłumaczeniem?

Zaproszenie musi być zrozumiałe, toteż gościom, którzy nie mówią po polsku, koniecznie należy wysłać zaproszenia napisane w ich języku.

Czy sklep www.karteria.pl realizuje zamówienia na indywidualne projekty graficzne zaproszeń ślubnych?

Realizujemy zarówno projekty standardowe dostępne w sklepie jak i projektujemy indywidualnie pod wytyczne klienta. Przygotowanie projektu indywidualnego kosztuje 200 zł a projekt jest dopieszczany do momentu aż para stwierdzi, ze jest idealnie 😊

Zaproszenia ślubne — skąd się wzięła tradycja ich wręczania?

Zaproszenia istniały już w starożytnym Rzymie, korzystano z nich także w Średniowieczu. Zaproszenia pisemne stały się naprawdę popularne dopiero od czasu wynalezienia masowego druku. W Polsce były już powszechnie stosowane w latach 20 i 30 XX wieku.

Czy papierowe zaproszenia ślubne podkreślają rangę wydarzenia, jakim jest ślub?

Zdecydowanie tak! Ślub to jedyna w swoim rodzaju ceremonia, która wymaga odpowiedniej oprawy. Detale w rodzaju zaproszeń gwarantują, że wszyscy obecni odczują magię tego wydarzenia.

Czy zaproszenia wysyłane na ślub powinny mieć jednakową szatę graficzną? Czy można wysyłać gościom zaproszenia w różnych stylach? Dlaczego nie powinno się tego robić?

Jednakowa szata graficzna to najlepszy pomysł. Nie polecamy nadmiernego personalizowania zaproszeń. Może to skojarzyć się gościom z dzieleniem ich na nierówne sobie grupy. Warto zadbać, by każdy gość na ślubie czuł się tak samo dobrze!

Dlaczego warto zamawiać zaproszenia ślubne na postawie wcześniej sporządzonej listy gości? Dlaczego najpierw powinniśmy sporządzić listę gości, a potem dopiero zamawiać zaproszenia?

Mając listę gości łatwo obliczycie ilość zaproszeń jaka jest Wam potrzebna. Zaproszenia wypisywane ręcznie można oszacować, jednak jak to przy szacowaniu bywa, łatwo zamówić za dużo lub za mało.

Zaproszenie na ślub a powiadomienie o ślubie — czym różnią się te kartki?

Zaproszenie ślubne wysyłacie do wszystkich, których chcecie zaprosić na ślub i wesele. Z kolei powiadomienie przekazujecie osobom spoza listy gości weselnych – zachęca ono do udziału w samej ceremonii zawarcia małżeństwa.

Czy goście weselni zwracają uwagę na wygląd zaproszenia na ślub?

Jak najbardziej! Reprezentacyjne zaproszenie to świadectwo, jakie wystawia sobie Para Młoda oraz oznaka szacunku dla gości, ważna zwłaszcza dla starszego pokolenia.

Czy na zaproszeniu ślubnym powinna być zawarta informacja o dress code’dzie?

Jeśli wasze wesele ma motyw tematyczny, który wymaga dress code, warto zaznaczyć to na zaproszeniu. To ważne także gdy organizujecie ślub i wesele w nietypowych warunkach, np. w górach.

Czy zaproszenia ślubne, zaproszenia na chrzest, zaproszenia na komunię,  zakupione na www.karteria.pl można zwrócić?

Zaproszenia można zwrócić w przypadku niezgodności ich wykonania z uzgodnionym wcześniej projektem. Przyjmujemy zwroty zamówień, w których występują błędy oraz uszkodzenia przy wydruku. Natomiast jeśli zaproszenia wykonane są zgodnie z zaakceptowanym projektem, nawet jeśli wkradł się tam błąd, zaproszenia nie podlegają reklamacji. Dlatego tak ważne jest aby dokładnie sprawdzić treść zaproszenia.

Jakie są warunki ewentualnego zwrotu?

Konieczny jest niezwłoczny kontakt mailowy z karteria.pl oraz odesłanie zaproszeń w terminie do 7 dni od otrzymania przesyłki.

Jakie trendy ślubne dominują obecnie?

Mocne trendy ślubne w 2023 to m. in. śluby w dzień, kameralne uroczystości na łonie natury oraz wykorzystanie złoceń w dekoracjach. W tym roku liczy się także indywidualizm i autentyczność – bądźcie sobą!

Czy do zaproszeń są dołączone koperty?

Do każdego wzoru zaproszeń dołączone są pasujące koperty.

Dlaczego warto przed złożeniem zamówienia zamówić wcześniej próbki zaproszeń?

Wasza wizja może rozminąć się z rzeczywistością, dlatego powstrzymajcie się przed zamówieniem większej partii zaproszeń, zanim nie zobaczycie próbek. Warto zapoznać się z nimi na żywo, by finalny rezultat spełnił Wasze oczekiwania.

Dlaczego oprócz zaproszeń, warto zamówić winietki, Księgę Gości, menu, numery stołów, plany stołów, pudełko na koperty?

Warto aby papeteria ślubna współgrała ze sobą. Zamawiając dopasowane winietki, pudełko na koperty, Księgę Gości i inne akcesoria papeteryjne, stawiacie na spójność aranżacji, a co za tym idzie – efekt “wow”! Pudełko na koperty, księgę gości, zawieszki warto zamówić od razu. Dodatki wymagające potwierdzenia obecności przez gości (winietki, menu, plan stołów) zamawiacie w późniejszym terminie, już po potwierdzeniu przez gości swojego uczestnictwa. Warto pamiętać jednak aby dać czas firmie na przygotowanie projektów oraz ich wykonanie. Takie dodatki zamawiacie na miesiąc przed uroczystością. Jeśli będzie to krótszy czas, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami za usługę expres.

Podziękowanie gościom za udział w wydarzeniu?  Czy rzeczywiście wypada to zrobić i jakie to niesie korzyści?

Zasady savoir-vivre podpowiadają, by podziękować gościom za ich przybycie. Można ro zrobić od razu na weselu lub wysłać formalne, gustowne podziękowanie. Nie jest to obowiązkowe, ale na pewno mile widziane – w ten sposób odwdzięczycie się im za czas spędzony na uroczystości.

Czy są możliwe modyfikacje w projektach zaproszeń dostępnych na stronie?

Tak. Treść zaproszenia może być dowolna, dodanie rebusów czy dodatkowych informacji jak nocleg, transport etc… jest bezpłatne (chyba, że wymaga dodania dodatkowego elementu do zaproszenia). Często również zmiana kolorystyczna jest bezpłatna. Zmiany graficzne również są dostępne, jednak często pociągają za sobą dodatkowy koszt.

Zaproszenia na chrzest, zaproszenia na komunię — czy lepiej wręczać osobiście, czy wysyłać pocztą?

Najbardziej elegancko jest oczywiście wręczyć zaproszenie osobiście, jednak to często niemożliwe. Zaproszenie wysłane pocztą w stylowej kopercie także sprawi gościom radość.
Dzięki winietkom Wasi goście będą wiedzieć, gdzie powinni usiąść, a na początku wesela nie zapanuje chaos. Weselne menu podpowie uczestnikom, jakie dania będą podawane i w jakiej kolejności. Natomiast określenie harmonogramu sprawi, że goście będą na miejscu w czasie przygotowanych przez Was atrakcji. Są to wszystko elementy nieobowiązkowe jednak znacznie ułatwiające organizację.

Jak przygotować listę gości do złożenia spersonalizowanego zamówienia? Czy imiona i nazwiska powinny być odmienione, czy w mianowniku?

Listy gości powinny być przystosowane do treści. Jeśli szykujecie listę gości do zaproszeń to najczęściej powinna być ona odmieniona (zapraszamy Annę, nie Anna). Pamiętajcie też, że polskie nazwiska się odmieniają – wszystkie. Imiona i nazwiska na kopercie zazwyczaj (nie zawsze) są w mianowniku. Jeśli więc chcecie przygotować nadruk i na kopertach i na zaproszeniach to przysłać trzeba dwie odrębne listy.

Czy lista gości przygotowana do złożenia spersonalizowanego zamówienia powinna zawierać zwroty grzecznościowe,  czy są one dodawane automatycznie?

Zwroty grzecznościowe nie są dodawane automatycznie. Należy je dodać.

Czy jest możliwość skorzystania z usługi przyśpieszonej realizacji zamówienia? Jaki jest wtedy czas oczekiwania i o ile rosną koszty?

Wykupienie usługi Express skraca czas oczekiwania do maksymalnie 3 dni roboczych. W takim wypadku koszty rosną o 50% podstawowej wartości zaproszenia lub o 30% w przypadku dodatków weselnych.

Zaproszenie na ślub — o czym należy pamiętać, kiedy je komuś wręczamy?

Przy osobistym wręczaniu zaproszenia warto spędzić kilka chwil w towarzystwie zapraszanych gości. Jeżeli zaproszenie wysyła się listownie, w dobrym tonie jest niezależne zaproszenie danej osoby w czasie rozmowy telefonicznej.

Planuję ślub niskobudżetowy, w plenerze. Czy w tym przypadku też powinnam wysłać zaproszenia ślubne w formie papierowej?

Niekoniecznie, jednak wielu osób z rodziny jego brak może okazać się rozczarowaniem. Warto wykonać taki gest w stronę gości, by poczuli się docenieni. Jeśli chcecie oszczędzić na tym elemencie, warto rozważyć samodzielne wykonanie zaproszeń. Jest to bardzo czasochłonny proces, jednak pozwoli Wam zaoszczędzić i da satysfakcję.

Dlaczego robienie wydarzenia na popularnym serwisie społecznościowym i zapraszanie na nie rodziny oraz znajomych, nie jest najlepszym pomysłem w przypadku tak formalnej okazji, jakim jest ślub? Co mówi o tym savoir-vivre?

Zasady dobrego wychowania nakazują Młodym włożyć nieco energii w zapraszanie gości. Stylowe zaproszenie w eleganckiej kopercie pokazuje gościom, że podjęliście dla nich wysiłek – wydarzenie w serwisie społecznościowym mówi tylko o wydarzeniu i nie wiadomo kto dokładnie jest na nie zaproszony. Ma lekceważący ton, więc i goście mogą Was lekceważąco potraktować.

Czy można obejrzeć przykładowe zaproszenia gdzieś na miejscu, w pracowni lub w siedzibie firmy?  

Tak. Zainteresowane osoby zapraszamy do naszej pracowni w Habdzinie koło Konstancina Jeziorny, gdzie można zobaczyć próbki sprawdzić faktury, kolory i jakość wykonania.

Czy będąc na miejscu można od razu zamówić zaproszenia?  

Tak. Jeśli tylko pozwala na to czas od razu przygotowujemy wspólnie projekt, jednak często i tak później konieczny jest kontakt mailowy w celu potwierdzenia projektu (wysyłamy go elektronicznie do akceptacji) oraz ewentualnego przesłania listy gości.

W jaki sposób, z pomocą jakich przewoźników, jest realizowana wysyłka zaproszeń?

Zamówione zaproszenia wysyłane są kurierem inpost, paczkomatem lub Orlen Paczka do wyboru. W dniu wysyłki otrzymacie od przewoźnika wiadomość e-mail z numerem przesyłki.

Mam jedno zaproszenie, które bardzo mi się podoba. Czy byłaby możliwość przygotowania podobnych?

Przy zaproszeniach, których projekt graficzny nie należy do nas, możliwa inspiracja (podkreślamy, że zawsze szanujemy prawa autorskie!). Robimy tak tylko jeśli nie macie możliwości wykonania zaproszeń u autora posiadanego wzoru. Istnieje też opcja modyfikacji sporej części naszych zaproszeń.

Księga Gości na ślubie i weselu — czemu służy i dlaczego warto ją mieć?

Księga Gości to pamiątka, która zostanie z Wami przez lata. Kiedyś pomoże przypomnieć sobie ten wyjątkowy czas, spędzony w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Czy sklep www.karteria.pl realizuje również zamówienia zza granicy? Czy jest możliwość wysyłki za granicę?

Zamówienie zaproszeń zza granicy jest jak najbardziej możliwe. Musicie jednak pamiętać, że koszty wysyłki będą wtedy większe, a czas dostawy dłuższy.

Jak mogę zapłacić za zamówienie?

Za zamówienia można zapłacić za pośrednictwem Przelewy24 albo bezpośrednio na nasze konto.

Moja paczka z zaproszeniami ślubnymi nie dotarła. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jeżeli Wasza paczka z zaproszeniami nie dotarła, skontaktujcie się z nami, a wyjaśnimy sytuację. Zawsze szukamy najlepszego możliwego rozwiązania!

Paczka z zaproszeniami na ślub przyszła uszkodzona, kilka zaproszeń nie nadaje się do użytku. Co mam zrobić?

W takim przypadku prosimy o niezwłoczny kontakt. Od razu przystąpimy do wyjaśnienia sprawy z firmą przewozową.

Jakie kolory są teraz najpopularniejsze, jeśli chodzi o  zaproszenia ślubne?

W 2023 roku na topie są głębokie akcenty kolorystyczne, jak chmurny błękit, butelkowa zieleń, burgund czy fuksja. Jednak minimalizm kolorystyczny również utrzymuje pozycję, dlatego biel, ecru lub beż również będą się świetnie prezentować.

Zaproszenie ślubne — dlaczego warto je wziąć ze sobą, kiedy wybieramy się na daną uroczystość?

Warto mieć aby sprawdzić gdzie dokładnie trzeba dojechać i na którą godzinę. Według zasady, że pamięć dobra jest, ale krótka 😊

Dlaczego spójna oprawa graficzna ślubu i wesela pozytywnie wpływa na odbiór całości wydarzenia? 

Dzięki spójnym, powtarzającym się motywom łatwiej będzie ukazać wyjątkowość Waszego ślubu. Z pewnością zapadnie on gościom w pamięć!

Czy oprócz zaproszenia na ślub, warto wysłać kartkę Save The Date? Kiedy warto to uczynić?

Karta Save The Date uprzedza przyszłych gości o planowanym ślubie na rok lub nawet kilka lat wcześniej. Sprawdzi się, gdy planujecie wesele za granicą lub zapraszacie gości, którzy mają napięte grafiki.

Skąd bierze się taka rozbieżność cen na rynku?

Cena bierze się zazwyczaj z jakości zaproszeń. Na rynku można kupić zarówno tańsze papiery jak i kilka razy droższe, o pięknej fakturze i wysokiej gramaturze. Dodatkowo stosowane techniki druku. Zaproszenie można wydrukować na domowej, taniej drukarce lub na profesjonalnych maszynach z użyciem różnych technik. Wszystkie te elementy składają się na cenę zaproszenia oraz ich ostateczny wygląd i jakość.
0
    0
    Koszyk
    Twój koszyk jest pusty