Język polski znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków na świecie, o czym łatwo można się przekonać podczas poprawnej próby odmienienia polskich nazwisk. W obliczu takiego zadania prędzej czy później stanie para narzeczonych szykująca zaproszenia ślubne. Czy zaproszenie na ślub wymaga odmiany nazwisk? Odpowiedź jest w tym wypadku twierdząca, ale jak to poprawnie zrobić? Poniżej znajdują się najważniejsze wskazówki w tym zakresie.
Jak odmieniać typowo polskie nazwiska?
O ile na co dzień odmiana nazwisk nie jest dla ludzi zbyt pochłaniającym problemem, o tyle wszystkim zależy na tym, aby zaproszenia na ślub były wypisane poprawnie. Ostatecznie będą one dla gości pamiątką, a poprawna odmiana nazwisk świadczy o szacunku wobec nich. Popularne nazwiska polskie kończące się na “ski”, “ska”, “cki” czy “cka” obowiązkowo trzeba odmieniać. Jeśli więc na ślub zapraszana będzie Anna Wiśniewska i Adam Wiśniewski, to na zaproszeniach powinna znaleźć się fraza “zapraszamy Annę Wiśniewską”, “Adama Wiśniewskiego” lub też “Annę i Adama Wiśniewskich”. W przypadku nazwiska Nowak nazwisko nie odmienia się w tym zdaniu w przypadku kobiety, ale w przypadku mężczyzny będzie brzmiało “zapraszamy Adama Nowaka”.
Jak odmieniać zagraniczne nazwiska?
Zaproszenie na ślub będzie jeszcze większym wyzwaniem, jeśli wśród gości znajdą się obcokrajowcy. Według autorytetów do spraw języka również ich nazwiska należy odmieniać, o ile istnieją powszechnie przyjęte wzorce w danym przypadku. Na przykład jedno z popularniejszych nazwisk angielskich i amerykańskich, czyli Jones, powinno zostać odmienione. Na zaproszeniu musi wówczas znaleźć się zdanie “zapraszamy Pana Jonesa” albo “Panią Jones”. Jeśli zaś nazwisko kończy się na literę, której nie słychać w wymowie, powinno się stosować apostrof i polską końcówkę. W przypadku nazwiska Maguire tekst będzie więc wyglądał w ten sposób: “zapraszamy Pana Maguire’a”. Wyjątkiem od tej zasady są nazwiska pochodzenia węgierskiego, w których zgodnie z tradycją nie stawia się apostrofów. Człowiek o nazwisku Szabo pochodzący z Węgier powinien więc otrzymać zaproszenia dla Pana Szaboa.
Jak poprawnie odmieniać nazwiska w liczbie mnogiej?
Odmiana nazwisk w liczbie mnogiej to kolejna pułapka czyhająca na przyszłą parę młodą, która może zakończyć się wpadką. Warto zapamiętać, że jeśli zapraszamy na ślub małżeństwa, to odmianie ulegają wszystkie nazwiska kończące się na “ski”, “cki”, “icz”, “dzki”, “ów” i wiele innych. Zaproszenie na ślub dla Pawła i Kingi Lipińskiej powinno odnosić się do “Państwa Lipińskich”, podobnie jak zaproszenia dla Jana Nowaka i Marii Nowak powinno być finalnie skierowane do Państwa Nowaków.
Dlaczego troska o język jest w tym wypadku ważna?
Zaproszenia na ślub świadczą o szacunku wobec gości i charakterze całej uroczystości. Młodzi mogą wybierać najpiękniejsze wzory od zaproszeń w stylu rustykalnym po zaproszenia ślubne glamour. Jeśli jednak znajdą się na nich rażące błędy językowe, to efekt będzie przeciwny do zamierzonego. Warto upewnić się wcześniej, jak prawidłowo odmieniać nazwiska gości, ponieważ nawet pozornie niewielki błąd na pewno zostanie zauważony przez gości, których nazwisko zostało źle odmienione.